Melek Öpücüğü

Melek Öpüşü: Alında ve göz kapağında olan Somon Lekesine “melek öpücüğü” (angel’s kisses) denir.

Salmon Patch (Somon Lekesi) tanısı görünümle konur. Bebeğin yüzünde veya ensede yerleşik pembe veya kırmızı, düz, irregüler şekilli olarak görünürler. Yüzde olduğunda kaşlar arasında veya bir göz kapağında yerleşiktir. Alında ve göz kapağında olduğunda “melek öpücüğü” (angel’s kisses) denir, ensedeki Salmon Patch ler “stork beak”, “stork bite” , “leylek ısırığı” olarakta geçer.

Salmon Patch ağrısızdır ve kaşınmaz. Rengi ağlama, solunum güçlüğü, dışkılama zorluğu veya ısı değişimi gibi durumlara bağlı değişebilir.

Salmon Patch yeni doğanda 40-70% oranında görülür, birçoğu 1-2 yıl içinde kaybolur.

Bebeğin diğer cilt bölgeleri gibi davranılır, temiz tutulur, nemlendirici sürülür. Eğer kanama yaparsa, çatlamalar olursa, ciltten kabarırsa vb problemlerde doktora götürmelisiniz.

Salmon Patch için çoğu zaman tedavi gerekmez, kendiliğinden 1-2 yıl içinde kaybolabilir, gerekirse lazer uygulanır. Göz kapağı ve glabelladaki lezyonlar 2-3 yaşlarında kaybolmuş olur, ensedekiler daha uzun sürebilir, ancak 6 yaştan sonraya kalmış leke azdır.

Eşlik ettiği sendromlar: Glabellada (kaş arası) yer alan kabarık lezyonlar Beckwith-Wiedemann sendromu, fetal alkol sendromu, Nova sendromuna eşlik edebilir.

PWS ve Salmon Patch arası fark nedir: Eskiden bu iki lezyon aynı lekenin varyantları olarak kabul edilirdi. Gerçekte PWS kılcal damarların (kapillerin) gerçek malformasyonudur ve hiç bir zaman kendiliğinden düzelmez ve iyileşmezler. Salmon Patch (Somon Lekesi) ise kılcal damarların geçici genişlemeleridir, kendiliğinden gerileyebilirler.