ARTERİO VENÖZ MALFORMASYONLAR (AVM)

ARTERİO VENÖZ MALFORMASYONLAR (AVM)
Doğum Lekesi 21 Aralık 2017 284 defa okundu 0 yorum

Yüksek akımlı vasküler malformasyonlardır.

 

Klinik Bulgular

A-V malformasyonlar en sık baş ve boyun bölgesinde ve ekstremitelerde ortaya çıkar ve düşük akımlı vasküler anomalilerle nadiren karıştırılabilir..

 

A-V malformasyonlar bazen doğumdan hemen sonra gözlenir. Bazı lezyonlar masum görünümlü kapiller vasküler lekenin altında gizlice bulunurlar. Lokal travma, eksizyon girişimi ya da puberte ve gebelikle birlikte hormonal değişiklikleri takiben hızlı büyüme olabilir.

 

Bir servikosefalik arterovenöz malformasyonlu hastanın kulağında rahatsız edici, vızıltılı bir ses işitilebilir ki; uyku konsantrasyonunu önler. Özellikle vasküler anomali yüz kemiklerinde yerleşmişse sıklıkla ani ve delici doğada bir ağrı şikayeti mevcuttur.

 

Tutulan deride sıcaklık artar ve genellikle dermal bir leke vardır. Dokunmakla titreşim olabilir.  A-V şant varlığında sürekli kalp atımı sırasında üfürüm duyulur.

 

A-V şant deri kan akımını azaltır. Doku kaybı ile sonuçlanabilir. Minör travmayı takiben tekrarlayan kanama epizodları yaşamı tehdit eden acil bir duruma yol açabilir.

 

Kafa kemiklerinde A-V malformasyonlarda komşu kemiklerin yıkımı ortaya çıkabilir. Çene kemiklerinde yerleşikse bazen bulgu vermez, bazense çenede kalp atımları sırasında şişme, zonklama tarzında ağrı, diş ağrısı ya da ani kanamaya neden olabilir.

 

Trombositlerin azalması ya da pıhtılaşma faktörlerinin yıkımına bağlı DIC (Yaygın olarak damarların içinde kanın pıhtılaşması)  geniş A-V anomalilerde sinsi bir problemdir.

 

Tedavi

A-V malformasyonların tedavisi tehlike potansiyeli taşır ve sonuç bazen hayal kırıklığıdır. Tedavi tekrarlayan kanama, ağrı, baskı, ülserasyon komplikasyonları ortaya çıkana kadar ertelenebilir.

 

Tedavi stratejisi

  1. Selektif embolizasyon
  2. Cerrahi çıkarma
  3. Her ikisinin kombinasyonu.

 

 

Angiografi

Bir tedavi planına girişmeden önce angiografi zorunludur. Dijital substraction angiografi (DSA) yapılır. MR lezyonun büyüklüğü hakkında ek bilgi sağlar.

           

Tanı ve tedavi seçeneklerinin detayını doktorunuza danışınız.

 

 

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.