Doğum Lekesi Tedavisi SSS

Doğum Leke ve Şarap Lekesi Tedavisi Sık Sorulan Sorular

 

Doğumsal cilt lekeleri nedir?

Ciltte görülen doğumsal damar lekeleri doğumda mevcut ya da doğumu izleyen ilk yılda ortaya çıkan kırmızı, bordo, mor renkli cilt lekeleridir. Doğumsal cilt lekeleri sık görülen bir durumdur. Bunların başlıcaları hemanjiyom ve port wine (porto şarabı) lekeleridir.

 

Doğumsal cilt lekeleri hangi sıklıkla görülürler?

Yeni doğanların %2’sinde, 1 yaşına kadar olan bebeklerin %12’sinde hemanjiyom bulunur. Porto şarabı lekeleri yeni doğanların yaklaşık %0.3 ünde görülür. Bazı damarsal cilt lekeleri ise yetişkin yaşlarda da ortaya çıkabilirler. Hemanjiyomların %70’i doğumda mevcuttur, %15’i doğumu izleyen ilk yıl içinde belirir, geri kalanı da daha sonraki yıllarda ortaya çıkarlar. Genellikle kız çocuklarında daha sık görülürler.

 

Hemanjiyomlar nasıl seyrederler?

Hemanjiyomlar ilk 6 ay içinde hızla büyür ve daha belirgin bir hale gelirler. Bunu izleyen 6 ay içinde duraklama dönemine girer ve bu görünümlerini korurlar, sonra 5-7 yaşlarına kadar renkleri solarak iyileşme eğilimi gösterirler.

Porto şarabı lekeleri ise doğumda mevcut mor-bordo renkli lezyonlardır, değişmezler, çocuk büyüdükçe yavaş yavaş büyürler ve yaşam boyu kalırlar.

 

Lazer tedavisinin başarı oranı nedir?

Başarı, lezyonların renginin belirgin derecede açılması ya da tamamen ortadan kaybolması olarak tanımlanır. Başarı oranları %40-95 arasında değişir. Erken yaşlarda cildin daha ince olması ve lekelerdeki damarların daha küçük ve yüzeyel olması nedeniyle tedaviye erken başlanması durumunda başarı daha fazla olmaktadır. Daha yüzeyel olan lezyonlarda daha derin ve kalın olan lezyonlara kıyasla tedavi çok daha başarılı olmaktadır.

 

FPPDL Lazer, başka hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır?

Pulse Dye laser bacaklarda ve yüzde görülen kılcal damarların (damar çatlamaları) varislerin, ciltte pullu lezyonlara neden olan sedef hastalığının, yüz cildinde kırmızı renkli görünüme neden olan rosacea hastalığının, akne veya sivilcelerin kızarık izlerinin, siğillerin, cilt çatlaklarının, ameliyat veya travmaya bağlı kızarık izlerin.