Dye Lazer (FLPDL)

FLPDL (Flash Lamp Pumd Pulsed Dye Laser): Dye Laser (Day Lazer)

Doğum lekesi tedavisinde en yaygın kullanımı olan lazerdir. Pulse dye lazer sonrası ciltte 5-15 gün süren geçici morluk oluşabilir. Doğum lekelerinde seans sayısı (ortalama 5-15 senas)  kişiden kişiye değişebilir. Doğum lekesi lazerle tedavileri 4-6 hafta aralıklarla yapılır.

Lazer tedavisi PWS için günümüzün popüler tedavisidir. 6 aylık bebeklere bile güvenle uygulanabilir. Lazer uygulaması sonrası ciltte minimal irritasyon olabilir.

Lazer Tedavisi PWS için en etkin tedavi yöntemidir, çünkü lazer ciltteki etkilenmiş kılcal damarları imha edebilecek kapasitedir. Nispeten ağrısızdır (gereğinde lokal anestezi uygulanabilir). Günü birlik bir işlemdir, bütün bir yüz 15 dk kadar bir sürede tedavi edilir. Tedavi 4-6 hafta aralarla uygulanan seanslar halindedir. Kaç seansta tatminkar sonuç alınacağı lekenin özelliklerine, kişinin cilt yapısına bağlı olarak değişir. Tedavi tamamlandıktan yıllar sonra bile nüks görülebilir. Nüks başlangıcında ek seanslar önerilir.

Daha önceleri tedavileri iz bırakmadan mümkün olmayan doğumsal lekeler son yıllarda lazer teknolojisinin geliştirilmesiyle iz bırakmadan tedavi edilebilir duruma gelmiştir. Pulse (atım) teknolojisi ile TRT (Termal Relaksasyon Time) altında lazer uygulaması selektif fototermoliz prensiplerine (Anderson Parish)  uygunluğu sağlamıştır. Bu sayede önceki lazer tedavilerinde kalıcı iz oluşumu ve rengin silinmeden başka bir renge dönüşmesi gibi durumlar izlenmekteyken, günümüzde bu gibi komplikasyonlara neden olmadan tedaviyi mümkün kılabilmişlerdir.

Flash Lamp Pulsed Dye Laser günümüzde PWS tedavisinin temel tedavi tipi olarak kabul edilir.

Lazer Uygulaması: Lazer tedavisinde lazer ışını cilt üstünden yaklaşık 5 cm yukarıdan cilde temas etmeden uygulanır. Cildin üst tabakasına zarar vermeden içeri süzülen lazer ışını hedeflenen cilt içi ve altındaki patolojik damarları içindeki oksihemoglobini ısıtarak imha eder, kapatır. Cerrahiden çok farklıdır, kesi yapılması gerekmez, kanama olmaz. Tolere edilemeyen bir ağrı olmaz.