Dye Lazer Tedavisi  Nasıl Yapılır

 

Genellikle herhangi bir hazırlık gerekmez, ağrı eşiği düşük hastalarda işlemden 30 dakika önce EMLA (veya benzeri lokal anestezik etkili) krem sürülür ve etkisinin oturması için yaklaşık 30 dakika beklenir.

Plastik Cerrahi veya Dermatoloji uzmanı doktorunuz tarafından cildinize ve doğum lekenizi tedavi edecek ve bu sırada cildinize zarar vermeyecek lazer dozu (gücü, joule/sn), atım süresi ve spot büyüklüğü ayarlanır.

Gözünüze lazerden koruyucu (lazer ışınını geçirmeyen) gözlükler takılır.

Lazer uygulamasına başlanır. Lazer uygulaması sırasında soğutucu kullanılmasında (soğuk hava, buz, vb) cildi korumakta ve lazerin ısıtmasının ağrısını azaltmakta yararı vardır.

Lazer uygulama süresi doğum lekesinin büyüklüğüne, lazerin hızına, kullanılan spot büyüklüğüne, uygulayan uzman doktorun kullanımına bağlı olarak değişir. Örneğin 10 cm2 büyüklüğünde bir doğum lekesi için süre birkaç dakikadan 20 dakikaya kadar değişebilir. Ancak tedavinin süresi lazer uygulamasının sonucunu etkilemeyecektir.

Uygulama sonrası bölge bir süre daha soğutulabilir. Nemlendirici krem, steroidli krem doktorunuzun tercihine göre sürülebilir. Bir süre cildin durumu takip edilip kontrol edildikten sonra güneş koruyucu krem sürülüp seans sonlandırılır.