Dye Lazer Tedavisi Sık Sorulan Sorular

“Pulsed Dye Lazer” nedir?

“Pulsed Dye Laser” (PDL), “Flash Lamp Pumped Pulsed Dye Laser” (FLPDL), Dye laser cildin damarsal lezyonlarını (örneğin doğum lekelerini, damar çatlamalarını) tedavi etmek için kullanılan dalga boyuna sahip bir lazer tipidir. Uygun dalga boyun sahip lazer ışınıı elde etmek için lazer ortamında kullanılan boya nedeni ile “Dye Lazer” olarak isimlendirilir.

“Pulsed Dye Lazer” ne için kullanılır?

  • Örümcek damar ağları
  • Gül
  • Port Wine Stain (Porto Şarabı Lekesi)
  • Hemangiyomlar
  • Hipertrofik (kırmızı/kabarık) yara izleri
  • Siğil tedavisi

“Pulsed Dye Lazer” tedavisi güvenli midir?

Dye lazer tedavisi günümüzün en çok araştırılmış lazer tedavileri arasındadır. Doğum lekeleri için etkili, hızlı ve güvenilir yöntemler arasında kabul edilir (REF 45).

“Pulsed Dye Lazer” tedavisi ağrılı mıdır?

Uygulama sırasında lazer atımları yanma, sızlama (genel olarak paket lastiğinin cilde çarpması olarak tarif edilir.) şeklinde bir rahatsızlık verir. Hastaların çoğulazer uygulamasını lokal anestezikli krem kullanmadan, atımlar sırasında cildin soğutulması ile tolere ederler. Lokal anestezikli kremlerin kullanılması ile daha rahat tolere edilebilir.

Nasıl Hazırlanmalıyım?

Uygulama öncesi güneşte yanmamalısınız. Bu sure cilt tipinize bağlı değişmekle beraber en az 2 hafta olmalıdır. Bronzlaştırıcı losyonlar, kremler kullanmayınız. Tedaviden yarım saat önce antiimflamatuar etkili bir ilaç (örneğin ibuprofen içeren) almak toleransınızı arttırabilir. İlacı doktorunuza danışmadan almayınız.

“Pulsed Dye Lazer” uygulamasında koruyucu gözlük takılır mı?

Evet lazer ışınını geçirmeyen gözlükler kullanılacaktır.

“Pulsed Dye Lazer” uygulaması sırasında cildime jel sürülür mü?

Hayır, lazer uygulaması uzaktan (lazer ışını atımı yaklaşık 5 cm mesafeden yapılır) cilde temas etmeden yapılır, cilde herhangi bir jel sürülmez, daha önceden lokal anestezik etkili krem sürülmüşse temizlenir sonra uygulamaya başlanır.

Her bir tedavi seansı ne kadar sürer?

Ortalama seans süresi 15-20 dakikadır, ancak süre uygulama alanının büyüklüğüne bağlı değişebilir.

Kaç seans tedavi gerekecektir?

Cildinize ve lezyonun özelliğine bağlı olarak seans sayısı değişir. Örneğin bir örümcek hemanjiyom 1-2 seansta geçebilir. Porto Şarabı Lekesi ise daha çok seanslar gerekecektir. Seans sayısını doktorunuzla değerlendirmeniz gereklidir.

Tedavi sonrası süreç nasıldır?

Genellikle 1 gün süren hafif bir kızarıklığın ve şişliğin olması beklenir. Bazen 1-2 haftada geçen morarma olabilir. Morarma lazer tedavisinde doktorunuzun kullanacağı doz ve atım süresi ayarlarına bağlı olarak oluşabilir, bazen tedavinin etkinliğini arttırmak için morarma kaçınılmaz olabilir. Ancak genellikle 1-2 hafta içinde geçecektir, bazen daha uzunda sürebilir. Bu süreçte kapatıcı makyaj malzemleri kullanılabilir.

Lazer tedavisi sonrası cildimi nasıl korurum?

Güneş koruması şarttır. Dışarı çıkarken “titanium dioxide ve zinc oxide” içeren en az 30 SPF güneş koruyucu kullanmalısınız. Kapatıcı makyaj kullanabilirsiniz. Cildinize kullanacağınız krem, nemlendirici, makyaj malzemelerini doktorunuza danışmalısınız.