Hemanjiyom Komplikasyonları (Yan Etkileri)

 

Hemanjiyomlar bölgenin kan akımını değiştirerek, aşırı büyüyerek, kanayarak, bası yaparak çeşitli komplikasyonlara neden olurlar. Normalde takip edilmesi yeterli olan bu lezyonlar komplikasyona yol açtığında erken müdahale ve tedavi gerekir. Bu nedenle komplikasyon görülmeden tedbir alınmalı, karşılaşıldığında derhal doktora başvurulmalıdır.

 

Yara Açılması (Ülserasyon)

Hemanjiyomların %5’inden azı ülserleşir. Bazen ülserasyon doğumda görülür ve genellikle büyümenin aşırı olduğu lezyonlarda ortaya çıkar. Dudak ve anogenital bölgelerdeki hemanjiyomlarda ülserasyon daha sıktır. Ülserli hemanjiyomlarda enfeksiyonda sık olur. Ülser ve enfeksiyon sonucu yüz yumuşak dokularında yaygın harabiyet ile oluşan tablo “wildfire” (söndürülemeyen ateş) hemanjiyom olarak adlandırılır.

 

Görmeyi Engelleyebilir                                                  

Göz çevresi ve üst göz kapağı hemanjiyomları büyüyerek gözün görüşünü kapatabilir. Görme bozuklukları, şaşılık oluşabilir. Bu nedenle görüş açısı kapandığında tedavi gerekir.

 

Solunumu Engelleyebilir                            

Burun bölgesi ve ağız çevresi hemanjiyomları büyüyerek hava yolunu daraltabilir. Bu nedenle tedavi gerekir.

 

Duymayı Engelleyebilir

Kulak bölgesindeki bir hemanjiom dış kulak yolunu tıkayarak orta derecede iletim tipi işitme kaybına neden olabilir. Normal konuşmanın gelişimi için işitme iletimi gerekli olduğundan 1 yaşından sonra da devam eden iki taraflı tıkanıklık tedavi gerektiren bir problemdir.

 

Kanama

Kendiliğinden kanama nadiren ortaya çıkar ve bazen deri ülserasyonuyla birliktedir.

Daha endişe verici bir durum olan yaygın pıhtılaşma bozukluğu Kasabach- Merrit Sendromudur. Büyük hemanjiyom ya da yaygın bir çok hemanjiyomlu hastada ciddi trombositopeniden (2000-40000) kaynaklanan kanama-pıhtılaşma bozukluğudur.

Kasabach-Merrit Sendromu doğum sonrası ortaya çıkar. Tehlike işaretleri: Çeşitli dokularda (mide barsak, AC zarı, karın zarı, Beyin) ani kanama başlaması, ya da hemanjiyom içine kanamaya bağlı hacminin ani artışıdır. Nokta kanamalar ve morarmalar önce hemanjiyomda ve çevresindeki bölgelerde görülür, sonra diğer deri bölgelerine yayılır.

 

Kalp Yetmezliği:

 Cildin çoklu hemanjiyomları ve Karaciğer hemanjiyomlarında görülebilir.

 

İskelette şekil bozukluğu

Hemanjiyomlar kemiklerde şekil bozuklukları yapabilirler. Burun kemiğinde eğrilme, kafa tasında oyulma, göz kemiklerinde genişleme, kulak kıkırdağında büyüme vb.