PWS Tedavisi (Doğum Lekesi Tedavisi)

Hemanjiomun (PWS) bireyin sosyal ve duygusal davranışlarını etkilediği bilinmektedir.

Tedavi için farklı seçenekler vardır. 

Günümüzde ilk sırada yer alan tedavi lazer tedavisidir. Lazer tedavisi ile sonuçlar efektif, yan etki azdır. 

Lazer tedavisinde hastanın yaşı önemlidir. Doğum lekesinin niteliği ve yapılan seans sayısı da sonucu etkileyecektir. 

Doğum lekesi (PWS) lazer tedavisinde sonuç şikayetin boyutuna, yerleşimine ve damarların genişliğine bağlıdır. Baş ve boyundaki  PWS lerin alın ve yanağın dış kısmına yakın yerleşimde olanlar tedaviye daha iyi cevap verirler. Yüzün orta kısmında tedavi yavaş ilerler. Kollarda ve bacaklardaki PWS lerin tedavisi gövde deki PWS lere göre daha uzun sürer. PWS lerin damar çapı küçük olanları (genellikle renkler pembemsidir), büyük çaplı damarları (renkleri mora yakındır) olanlara göre daha çabuk tedavi edilir.  Yüzeyel yerleşimli damarlar lezyona kırmızı renk verir. Dolayısı ile kırmızı renkli PWS ler lazer tedavisinden en hızlı sonucu alacaklardır.

PWS (Doğum lekesi, Porto şarabı lekesi) için lazer tedavisine erken yaşta başlamak tercih edilir. Cilt incedir, alan daha küçüktür, damar çeperleri incedir (lazer ışını daha kolay geçer), dolayısı ile sonuçlar daha efektif olacak, seans sayısı azalacaktır.  Erişkinlerde tedavi sonuçları başarılı olacaktır, ancak seans sayısı artar.

PWS tedavisinde diğer seçenekler arasında; beklemek ve takip etmek, steroid tedavisi, radyoterapi, kriyoterapi, cerrahi, kamuflaj makyajı sayılabilir. PWS kalıcı bir lezyon olduğundan beklemek ve takip etmek bir tedavi seçeneği olmayacaktır. Cerrahi ile alınacak sonuçlar yaygın olanlarında tatminkar değildir. Estetik olarak iz bırakacaktır. Diğer yöntemler yan etkileri çok fazla olduğundan ve çoğu zaman tatminkar bir sonuç elde edilemeyeceğinden özel durumlar dışında  tercih edilmez.

Kamuflaj Makyajı: Düz doğum lekele­rini kapamak için özel kozmetik ürünler mevcuttur. Lazer etkili olmadığında önemli bir seçenektir. Size en uygun seçeneği belirlemek için doktoru­nuzla konuşunuz.

Lazer Tedavisi