Salmon Patch (Somon Lekesi, Melek Öpüşü, Stork Bite,) Nevus flamneus

Salmon Patch (Somon Lekesi, Melek Öpüşü, Stork Bite,) Nevus flamneus
Doğum Lekesi 21 Aralık 2017 290 defa okundu 0 yorum

Salmon Patch (Somon Lekesi) tanısı görünümle konur. Bebeğin yüzünde veya ensede yerleşik pembe veya kırmızı, düz, irregüler şekilli olarak görünürler. Yüzde olduğunda kaşlar arasında veya bir göz kapağında yerleşiktir. Alında ve göz kapağında olduğunda “melek öpücüğü” (angel’s kisses) denir, ensedeki Salmon Patch ler “stork beak”, “stork bite” , “leylek ısırığı” olarakta geçer.

 

Salmon Patch ağrısızdır ve kaşınmaz. Rengi ağlama, solunum güçlüğü, dışkılama zorluğu veya ısı değişimi gibi durumlara bağlı değişebilir.

 

Salmon Patch yeni doğanda 40-70% oranında görülür, birçoğu 1-2 yıl içinde kaybolur.

 

Bebeğin diğer cilt bölgeleri gibi davranılır, temiz tutulur, nemlendirici sürülür. Eğer kanama yaparsa, çatlamalar olursa, ciltten kabarırsa vb problemlerde doktora götürmelisiniz.

 

Salmon Patch için çoğu zaman tedavi gerekmez, kendiliğinden 1-2 yıl içinde kaybolabilir, gerekirse lazer uygulanır. Göz kapağı ve glabelladaki lezyonlar 2-3 yaşlarında kaybolmuş olur, ensedekiler daha uzun sürebilir, ancak 6 yaştan sonraya kalmış leke azdır.

 

Eşlik ettiği sendromlar: Glabellada (kaş arası) yer alan kabarık lezyonlar Beckwith-Wiedemann sendromu, fetal alkol sendromu, Nova sendromuna eşlik edebilir.

Yorumlar

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.