Vasküler Örümcekler

Vasküler Örümcekler (spider angiom, spider anjiyom, örümcek anjiyom) ve benzeri lezyonlar

Örümcek telanjiektazi, nevus areneus, stellate hemanjiyom (doğru bir tanım değildir) olarak adlandırılan lezyonlar, sıklıkla yüzde, elde, parmaklarda ve ön kolun sırtında ortaya çıkar.

Bir örümcek lezyonda merkezi bir arteriol (küçük atardamar) ve buradan çevreye ışınsal tarzda yayılan yüzeyel kılcal damarlar vardır. Merkez noktasında damarın üzerine bastırılması akımı keser ve çevresinde beyazlaşmaya neden olur. Basınç kaldırılınca ani bir kırmızılık olur.

Örümcek lekeler tipik olarak okul öncesi ve okul çağı çocuklarda ortaya çıkar. 5-15 yaş arası çocuklarda yapılan bir çalışmada erkek çocukların %37 si, kız çocukların %48 inde en az bir damarsal örümcek lezyon olduğu gösterilmiştir. Puberteden sonra spider lekelerinde kendiliğinden kaybolma görülür. Vasküler spiderler normal erişkinlerin %10-15 inde görülür.

Gebelerde diş eti, damak ya da burun içinde yerleşik örümcek lekeler granuloma gravidarum olarak bilinir. Gebeliğin 2.- 5. haftaları boyunca deride ortaya çıkar ve gebelik süresince hacim ve sayıca artış gösterir. Lezyonlar 5 mm çapa ulaşabilir. Genellikle doğum sonrası kaybolur. Bununla birlikte, geniş lezyonlar inatçı olabilir ve kaybolan lezyonlar sıklıkla yeni bir gebelikte sonucu aynı yerde tekrarlar.

Karaciğer yetmezliğinde de spiderler olur.

Örümcek lezyonlar, lazerle, koter koagülasyonuyla, dondularak vb yöntemlerle tedavi edilebilir.